اخبار خودرو

كاهش توليدات سايپا همچنان ادامه دارد

نگراني از بابت وضعيت كنوني صنعت خودرو كشور

نگراني از كاهش فراوان توليد خودرو كشور تاثيرات خود را در كاركرد آبان سايپا نشان داده است. سايپا به عنوان يكي از دو قطب بزرگ خودروسازي كشور با افت ملموسي در توليدات آبان ماه مواجه شده است. شايد اصلي ترين سيگنال اين مساله مربوط به سياست‌گذاري هاي اشتباهي باشد كه با وضع قوانين غيرمنطقي قيمت فروش درب كارخانه، خودروسازان را در ماه‌هاي پيش در حالي‌ متحمل زيان سنگين كرد كه قيمت بازار با اين نرخ اختلاف قابل توجهي داشت و در اين ميان دلالان از اين موقعيت نهايت استفاده را بردند.

كارشناسان چندين بار به ضرورت اصلاح قيمت‌هاي خودرو و پرهيز از سياست‌هاي اشتباه گذشته تاكيد كرده بودند. هشدار به ضربه جبران‌ناپذير به صنعت خودرو از ماه‌ها گذشته در حالي داده شد كه همچنان اما و اگرهايي در خصوص اصلاح قيمت‌‌ مطرح مي‌شود. به نظر مي‌رسد سياست‌گذار به هيچ عنوان با عمق فاجعه‌اي كه به دنبال صدمه به صنعت خودرو به كشور وارد مي‌شود آگاه نيست. در اين خصوص اگر بنا باشد خودروسازان با زيان به كار خود ادامه دهند ريسك عدم پرداخت دستمزد نيز به مشكلات اين صنعت اضافه مي‌شود؛ آن‌چه سياست‌گذار را در ماه‌هاي گذشته به تحرك واداشته است (اعتراضات كارگري در سراسر كشور).

اتمام همكاري و خروج شركاي اروپايي نيز در افت توليد خودرو اثرگذار بوده است و مشكلات تحريمي نيز بار سنگيني بر صنعت خودرو است. بايد توجه داشت كه در سال گذشته توليد خودرو در نيمه دوم سال بالا رفته بود و افت مقدار توليد در آبان بر ميزان نگراني‌ها بيش از پيش افزوده است. ميزان توليد خودرو حتي از شهريور نيز كمتر است، اين در حالي است كه خودروسازان از 3 شهريور يك هفته تعطيلات تابستاني را پشت سرگذرانده بودند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۱۹:۳۵ توسط:matin موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :